FONT KÜÇÜLT
FONT BÜYÜT

Başkandan Mesaj

Merhaba,
Engelli kardeşlerim ve tüm engelli dostları,

Ülkemizde ve Dünyada, engellilere yönelik tüm gelişmelere, emeği geçenlere şahsım ve başkanlığını yaptığım Dünya Engelliler Vakfı olarak, teşekkür ederek söze başlamak istiyorum…

Dünya Engelliler Vakfı DEV, engelliler adına ve yararına kurulmuş bir düşünce ve proje kuruluşudur. Toplumumuzun yakinen tanıdığı isimler, Vakfımıza adlarını, gönüllerini ve emeklerini koydular ve DEV doğdu.

HEDEFİMİZ, Dünyanın en büyük azınlığı olan engelliler potansiyelini aktif, etkin ve fonksiyonel bir güç haline getirmektir.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre (WHO), Dünya nüfusunun % 12 si Engellidir, Engelliler, yakınları ile birlikte sayıları 2 milyara yaklaşan dev bir azınlık durumundadır. Engellilik ve Engelliler hususu, evrensel hukuk açısından, devletlerin ödevi toplumların sorumluluğu ve gelişmişlik ölçüsü olarak kabul ve ilan edilmiştir.

Talebimiz, 1982 BM Engelliler için Dünya Eylem Planının bütün dünyada uygulanabilmesine katkı sağlamak için, Dünya Engelliler Birliği projemize destek verilmesidir.

Dünya Engelliler Vakfı olarak, Dünya Engelliler Birliği projemiz başta olmak üzere sekiz proje ile, 1982 BM Planına katkı sunmak üzere, Adalet, Sevgi, Kardeşlik, İyilik, doğrultusunda, Dünyaya doğru yola çıktık…

Saygılarımla
Metin ŞENTÜRK
Dünya Engelliler Vakfı Başkanı